Figury kościelne

Figury sakralne

Figury sakralne są niezbędnym elementem wystroju wnętrza każdego kościoła. Ich wykonanie często zleca się artystom. Figury kościelne muszą się odznaczać odpowiednią wielkością, kolorami, stylem, by pasować do całości wystroju wnętrza świątyni. Figury sakralne są ustawione w różnych miejscach kościoła, a każda z nich ma swoje znaczenie, przesłanie i powinna być widoczna dla wiernych.
Figury do kościoła to figury sakralne, czyli figura na ołtarz, figury Matki Boskiej, figurki świętych, aniołów oraz figury do szopki.
Figury religijne mają szczególne znaczenie dla wiernych. Są wizerunkami bądź wyobrażeniem Jezusa i Jego Matki, aniołów, osób świętych i błogosławionych. Wizerunki Jezusa i Maryi mogą być bardzo różne. Popularny jest wizerunek Jezusa Miłosiernego, Jezusa Króla Wszechświata, a na ołtarzu głównym najczęściej jest umieszczona figura Jezusa Ukrzyżowanego. Podobną figurę można zobaczyć przy wejściu do świątyni.

Figury Świętych

Wizerunków Matki Boskiej jest dużo i każda z figur ma znaczenie w zależności od przeżywanego święta lub okresu. W każdą środę wierni modlą się przed wizerunkiem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, różaniec odmawiają przed figurą Matki Bożej Różańcowej. Dużą czcią otacza się także wizerunek Matki Boskiej Fatimskiej, czy Maryi Niepokalanie Poczętej.
Figury sakralne nie są przypadkowe. Wygląd postaci jest bardzo ważny, gdyż wiąże się często z prawdami religijnymi, wiarą, objawieniami. I tak np. wizerunki Aniołów mogą być różne, ale Matka Boska Różańcowa zawsze, na każdej figurze czy obrazie, wygląda tak samo. Podobnie jest z wizerunkami świętych, których przedstawia się zwykle z typowymi dla nich akcesoriami.
Figury sakralne zwykle są umieszczane na ołtarzach, w otoczeniu kwiatów i świec. Pomagają wiernym uzmysłowić sobie i zapamiętać przesłanie religijne, zachęcić do modlitwy i pogłębiania wiary.

FL1